bylinky
jednoletá z čeledi hluchavkovitých
20-30 cm
kvete bíle až růžovofialově od června do září
saturejka horská – víceleté skalnička se používí stejně jako jednoletá
Pěstování
předpěstovat na parapetu od konce dubna v písčité a nehnojené půdě
od velikosti 7 cm se jednotí na 10 cm vzdálenost
od poloviny května se vysazuje na vzdálenost 25 cm nsa slunné stanoviště
další generaci vysévat do květináčů v červenci na okno jako zásubu na zimu
lze vysít rovnou na zahrádku a semena malý pokryv půdy
teplomilá, snáší i mírné sucho
nesmí se hnojit
použití
čerstvé nebo sušené lístky se používají na luštěniny a mastné masité pokrmy
sklízí se červen, červenec – odřízne se těsně nad zemí
čaj povzbuzuje chuť k jídlu a uklidňuje žaludek
Tymián – Thymus vulgaris
bylinka
hluchavkovitá
15-40 cm, napůl plazivá a vzpřímená
květy od května do října
víceletá
Stanoviště
Má-li být pěstovaný tymián dostatečně aromatický, měli bychom ho zasadit na teplé a slunné stanoviště. Vhodné jsou i svahy a terasovité záhony, kde dlouhodobě pěstovaný tymián navíc působí jako zábrana eroze (odplavování půdy). Takový porost udržíme až deset let.
lehké písčité půdy na slunci, chránit před větrem a prudkým deštěm nejlépe na skalce
sazenici koupit výsev je obtížný
množit řízkováním
ošetřování
jedna dávka kompostu za rok
zmlazení – seříznout na 20-25 cm
na zimu přikrýt chvojím
sklizeň
léto a sušit ve svazcích
mladé listy a vrcholky po celý rok
sušený má větší účinek
kořenění zvěřiny, drůbeže, uzených mas
Pěstování
Tymián má rád propustnou písčitou půdu s dostatečnou zásobu vápníku. Prospívá jim horko sálající z dlažby na vnitřním dvorku a z kamenů ve skalkách. Nebude se mu dařit na místech, kde je půda zamokřená a kyselá. Také nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem ani jiným silnějším organickým hnojivem. Ovšem každoroční přihnojení některým plným hnojivem (NPK, Cererit, Kristalon) je velmi přínosné. Ne však dusíkatá hnojiva, který by podpořila růst na úkor obsahu aromatických látek. Semínka tymiánu vyséváme od poloviny února do pěstebních nádob na parapetu okna nebo ve vyhřívaném skleníku, v polovině května pak vysadíme sazeničky na záhony. Listy otrháváme podle potřeby – čím častěji, tím lépe, protože jinak se mohou větvičky vytahovat a dřevnatět. Tymián na sušení sklízíme těsně před rozkvětem. Sušíme ve stínu a teplotách nepřesahujících 40 °C. Poslední sklizeň možná do poloviny září, později musíme nechat rostliny připravit a vyzrát na zimní období. Rostliny u nás venku nepřezimují, můžeme je ale hrnkovat a přezimovat ve světlé místnosti s teplotou 12 – 16 °C (např. v zimní zahradě, ve skleníku…). Sklízet v tomto období ale musíme s mírou, abychom rostliny příliš neoslabovali.
Množení
Tymián se nejsnáze množí dělením z nařezaných řízků o délce 5 až 7 cm. Optimální spon na záhonech je 30 x 20 cm. Před výsadbou důkladně odplevelíme pozemek především od vytrvalých plevelů (pcháč, pýr). Můžeme též vysévat semínka přímo na záhon začátkem dubna, ale vzchází pomalu, a silně se zapleveluje. Chceme-li tymián pěstovat v truhlíku, musíme mu zajistit dostatek slunce.
Použití a přínos
Významné obsahové látky tymiánu jsou silice, třísloviny a hořčiny. Tymián je vynikající koření na masa a do omáček, také se dobře uplatní jako přísada do různých zeleninových salátů, na pizzu, k pečeným bramborám, smaženým houbám i do hustých polévek. Tymián má i léčivé účinky: Upravuje trávení, podporuje tvorbu žluči, uvolňuje silný kašel, působí jako antiseptikum, bývá významnou složkou ústních vod, zubních past nebo koupelových směsí.
Napsat komentář