bylinky
vytrvalá hluchavkovitá
x znamená že je křížencem (vodní a klasnaté)
60-80 cm
kvetě v červenci a srpnu
Stanoviště
lehké, humózní a vlhké, slunce i polostín
Mátu můžete vysadit s příchodem jara – tj. duben a březen, ale také s příchodem podzimu – tj. září. Mátu sázejte do provlhčené půdy, tato bylina je velmi citlivá na sucho. Mátu, pokud možno, nepěstujte vedle heřmánku (nemají se příliš v lásce), ale raději ji vysaďte vedle kopřivy – bude vám produkovat více éterických olejů.
Máta je choulostivá na chlad a sucho, proto ji raději sázejte do míst, kde bude chráněna před větrem a ostrým sluncem. Pravidelně mátu zalévejte, pokud se o ni budete pečlivě a správně starat, vydrží vám tato bylinka na záhoně tři až pět let.
ošetřování
kompost zapracovat do půdy
v období sucha denně zalévat
Sklizeň a sušení
Sbíráme průběžně listy nebo celé mladší výhonky od počátku nakvétání porostu. Nejvhodnější doba sklizně je pozdní dopoledne. Po ukončení sběru odstraňujeme poškozené a napadené části, abychom urychlili další vývoj a růst rostliny. Mátu sušíme v zatemněných a dobře větratelných prostorách při teplotě do 35 °C, které zaručí zachování aromatických složek máty. Správně usušená nať se drolí a při ohybu praská
na sušení ještě před květem
okoření dezerty a jehněčí
čaj hasí žízeň a tlumí zažívací potíže
při migréně se pije horký po malých doušcích
kojenci jen málo
Máta má velmi hezkou mentolovou vůni. Pro nemoci zažívacího traktu jsou dobré čaje z máty. Můžete ji přidávat do jídla jako koření. V této podobě vám pomůže utlumit křeče zažívacího traktu, nadýmání, pálení žáhy. Dále máta jako bylinka pomáhá při bolestech hlavy a povzbuzuje chuť k jídlu.
Napsat komentář