Mangold odrůda Perpetual Spinach (Gator)- Mangold není nijak zvlášť náročný na půdu, ale dobře uděláme, když před výsevem záhon vylepšíme několikacentimetrovou vrstvou vyzrálého kompostu.
- Mangold je dobrý soused takřka všech zelenin, ale nejvíc se mu přece jen líbí ve společnosti ředkviček, mrkve, košťálovin, cibule, česneku a salátů. Ovšem rozhodně nepatří na záhon po červené řepě a ostatních kořenových zeleninách.
- Mangold vyséváme přímo na záhon podle toho, kdy ho chceme sklízet. V dubnu a květu pro sklizeň během léta, pro podzimní a jarní sklizeň příštího roku v druhé polovině léta. Na zimu je vhodné mangold překrýt bílou netkanou textilií.
- Na dobře zkypřený a uhrabaný záhon vyséváme semena do hloubky kolem 3 cm a do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe u listového mangoldu, u řapíkového až 50 cm. Hustě vyseté rostliny po vyklíčení vyjednotíme – listový na vzdálenost 20 cm, řapíkatý až 30 cm. Vyjednocené rostliny můžeme ještě zasadit zasadit například mezi salát – až ho sklidíme, bude mít mangold dost místa.
- Během růstu potřebuje mangold dostatečnou a pravidelnou zálivku, ale nepřemokřujeme ho. Prospívá mu mulčování a hlavně nesmíme zapomínat na odstraňování plevelů a kypření půdy. Zdravé rostliny mají silné řapíky a velké lesklé listy.
- Za několik týdnů po výsevu už listy mangoldu sklízíme. Odřezáváme je postupně zhruba 6 cm od země, rostlina dobře obrůstá.
- Když se objeví stonky s poupaty – při jarním výsevu přibližně v srpnu – musíme počínající květenství odstranit, protože kvetoucí mangold přestane vytvářet nové listy.
Co děláme špatně, když nám mangold chřadne
Mangold hyne: Časté a nadměrné zalévání a trvale mokrá půda mangoldu, zejména mladým rostlinkám v prvních fázích růstu, nesvědčí a začnou mu uhnívat kořeny. Mangold s hnijícími kořeny už není možné zachránit. Je nutné ho ze záhonu odstranit a vzít si ponaučení pro další pěstování.
Zkroucené listy: Mangold napadly mšice a pokud je hned neodstraníme, rosliny přestanou růst a zakrní. Proti mšicím účinkuje postřik mýdlovou vodou. Pro mšice je jedovatá rebarbora, tak si můžeme připravit domácí postřik: čerstvé listy (250 g) zalijeme vroucí vodou (1,5 l) a necháme půl hodiny vyluhovat. Pak scedíme a a necháme úplně vychladnout. Rostliny napadené mšicemi stříkáme každé dva dny.
Předčasné vykvétání: Za časným vybíháním do květu je většinou nedostatečná zálivka v horkých letních dnech. Riziko vykvétání také hrozí při časném jarním výsevu do studené půdy.
Napsat komentář