jahody

Jahody

ovoce

stanoviště

slunný a chráněný. organické hnojivo, rohová moučka, řasy. Půda jako v lese – hrabanka, listí

sázet na konci léta (lze až do května)
každé 4 roky vyměnit – přirozeně narostlé odnože do hliněných květináčů, jakmlie zakoření odstřihneme šlahouny a zasadíme na záhon

dobře nakypřená půda s dostatkem kompostu
kyselá půda – posypeme jehličím ze smrku a borovic
prosluněné místo

odnože odřezávat (pokud je nepotřebujeme na množení)
dostatek vlhkost

síť proti ptákům

na konci sezony ostřihat většinu listů, ale pozor na srdce. Odstranit šlahouny. Dávka kompostu a organického hnojiva

jak zabránit vymrzání: příčina , mladé nebo nesprávně vysazené . mělké kořeny –  sazenice nemohou čerpat ze zmrzlé půdy vodu. Přihrnout zem.

ošetřování. Březen odstranit staré odumřelé listy (zdroj houbových chorob). Květen okopat mělce (pozor na kořeny). Pokud se čekají mrazy , tak přikrýt netkanou textilií. Po sklizni hned sežnout listy. (ozdraví rostlinu). Závlaha nejvíce v době květu a tvorby plodů. Nejlépe večer konví ke kořenům. Přednost má vlažná voda z rybníčku. V době veder zastínit (Rákosová rohož)

Opyluje čmelák už při 5°C.

Přirychlování fóliovým krytem. V době kvetení odkrýt.

Hnojení vyzrálým hnojem před výsadbou.

Sezóna jahod se rozběhne již brzy, ale stále máte dostatek času své jahůdky vylepšit. Sladké, voňavé a krásné mohou být jen díky jednoduchému zlepšováku. Nekupujte jahody v obchodech a nelámejte hůl nad těmi ze zahrady jen proto, že nevypadají ukázkově. I tento problém má totiž řešení!

Nejlepší čas, kdy jahodám poskytnout péči je začátek jara. Pokud jste po zimě zapomněli jahodám zrušit „postel“ ze spadaného listí, nevěšte hlavu. Vše se dá napravit, ale k příští sezoně si pamatujte, že toto je první věc, kterou musíte udělat, když se sníh definitivně roztaje.

Ukázkové plody

Vyčistěte okolí jahod, dejte pryč prohnilé, usušené či napadené lístky a nechte jen ty, které jsou zelené a zdravé. I za cenu, že Vám budou ze země trčet nanejvýš tři. Pečlivě a opatrně provzdušněte půdu v ​​okolí jahod, aby mohly kořeny lépe dýchat, dostávalo se jim více tepla a jahody tak měli hezčí plody. Co nejdříve půdu v ​​okolí jahod pohnojte. Nejlepší jsou činidla rozpustné ve vodě, nebo organické hnojivo.

Starý dobrý manganistan

Důležitým bodem v péči o jahody brzy na jaře – tedy právě teď – je zalévání manganistanem draselným rozpuštěným v horké vodě. 250 ml kapaliny s manganistanem zahřáté na 60 ° C vylijte na každý jahodový keříček. Tento trik Vám pomůže v boji proti škůdcům, ale také proti neduživosti jahod. Jahody nebudou zakrslé a takříkajíc bez života. Namísto toho se Vám urodí nádherné červené a sladké jahody, které budou nejen vonět, ale i chutnat.

Popel jako všelék

Pokud máte jahody, které opakovaně během rození napadá nějaká choroba, vypořádejte se s tímto problémem na začátku jara – tedy nyní – a posypte jahody obyčejným popelem ze dřeva. Zničí škůdce i nemoci, které jahody pravidelně napadají. Popel můžete klidně využívat i jako prevenci a posypat s ním keříky i během květení či na podzim.


Categories:


Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ověřeno MonsterInsights