- Ačokča
Do salátů, do guláše, zeleninové polévky. Mladé do sladkokyselého nálevu. V syrovém stavu proti cukrovce.
- Brambory
hlízy brambor nesázíme příliš hluboko. Hloubku určuje výška hlízy. Tj. sázíme tak hluboko, jak je hlíza vysoká, popř. o 1 – 2 cm hlouběji. Důležité je dostatečné nahrnutí půdy nad hlízami (5 – 7 cm, někdo doporučuje 10 – 15 cm).
- Brokolice
Brokolice (převzato z http://www.zahradkarjerome.cz/zelenina2.html)
Netkaná textilie, nechat asi měsíc. Pěstuje se v I. nebo II. trati. I do vyšších poloh, snese mráz asi do -8 stupňů. Brokolice výsev výsadba
Raná 2 4 – pol.5
Letní 3/4 5 – pol.6
Pozdní zač.6 pol.7
Vysévat od dubna do června. Přesadit na záhon s odstupem 40 cm. Daří se jí vedle kopru, celeru, heřmánku, šalvěje, máty, rozmarýnu a dobře roste s brambory, řepou a cibulí Druh Inspiracion má mnoho větví. Kontrolovat jestli tam nejsou vajíčka běláska. Hlávku odříznout dokud jsou poupata ještě zavřená.
- Celer
Předpěstování je u bulvového celeru naprosto nezbytné. Při běžném pěstování se vyplatí nákup sazenic. Pokud chcete vysévat doma, počítejte s velkou pracností a pusťte se do toho již v únoru. Celer zasejte nejlépe do perlitu či výsevního substrátu.
- Červená řepa
zelenina Lze pěstovat všude. Např, u cuket, kukuřice Červenou řepu vyséváme od poloviny dubna do konce května. Vegetační doba trvá od 60 až do 120 dnů, dle…
Více informací: Červená řepa - česnek – Allium salivum
e II. nebo III. trati (nerad čerstvé hnojení). Má rád teplo a slunce (nároky jako cibule, ale odolá mrazu). Nevhodná předplodina – brambory, rajčata, pórek, cibule. Vhodná předplodina – okurky, košťáloviny. Ozimé česneky mají větší výnosy. Před výsadbou naloupat na stroužky, namořit proti chorobám (Sulka,…).
- Chilli papričky
Chilli sklízíme i se stopkou. ta se zlomí ve svém napojení na rostlinu. neoddalujte sklizeň. Když sklízíte včas, nasadí rostlina nové plody.
- Cibule
Vysazuji v březnu či dubnu, jen pár cm hluboko, spíš mělce. Vysazovat menší cibulky jen do průměru 2 cm, větší mohou vybíhat do květu (spotřebovat).
- Cuketa – cucurbita pepo
od poloviny dubna doma, později přímo na záhon
(tři semena do hloubky 2 cm vzdálené 80 cm)
- Dýně a cukety
Tykve (dýně) jsou teplomilné. Sázet až do teplé půdy. Tři semínka do hnízda. Ve studenějších oblastech 3-4 týdny před sadbou na záhon. nesnáší pikýrování. Délka šlahounů je až 4 metry. Vyžadují propustnou půdu s dostatkem humusu bohatou na živiny. Před výsadbou hnůj. Zalévat méně ale častěji.
- Fazole
Pěstovat ve II. nebo III. trati. Rády teplo, slunce. Přímý výsev v květnu, červnu. Lze postupně rozložit, nejzazší výsev v půli července. Vyluštěné zrno na vlastní výsev usušit a nechat přejít mrazem (proti larvám zrnokaza – asi 10 hodin při -12 st. C)
- Hrách
Na podzim na záhon přidáme kompost
humusovitá půda s draslíkem a vápníkem
severo jižním směrem
rýha 1-2 cm 40 cm od sebe
- Kadeřavá a růžičková kapusta
růžičková kapusta – může projít mrazem
výsev v dubnu. Přesadit v červnu, 50×50 cm
V září odstranit vrcholy rostlin, aby se soustředila do růžiček.
- Kapusta listová
Zimní kapustu v podzimní zahradě. Snese i průměrnou zimní teplotu, když jí ochráníme.
- Kedluben
Výsev- od poloviny prosince k rychlení při 15stupňu celsia. Od konce března do začátku dubna na široko do pařeniště. Přepichovat rostliny týden po vzejití do sadbovačů nebo hrnků. Nejzažší termín výsevu je začátek července.
- Křen
vysadit kořenové řízky. Dálka 10 cm a průměr 2 cm. Na podzim vodorovně do jamek 30 cm hluboko. Pod něj do 50 cm dát plochý kámen.
- Kukuřice s pnoucí fazolí
deálním stanovištěm pro kukuřici je velice slunné místo. Kukuřici sadíme do hlinitopísčité propustné půdy s dostatkem vláhy. Kukuřice je náročná na vodu a živiny. Pro pěstování kukuřice je důležitý fosfor.
- Květák
ůda úrodná, vododržná – hlinitá s obsahem humusu. běžně z předpěstovaných sazenic. Pod sklo sejeme od ledna. do volné půdy až v srpnu. Pro předpěstování nepoužívat substráty, ale jen slabě hnojenou zeminu,
- Mangold
Listová odrůda lahůdkového mangoldu s tmavozelenými listy poskytuje několik sklizní, pro první ponechejte list do výšky 15 cm. Rostliny obrůstají, chutné jsou velmi mladé listy z dalších sklizní
- Okurky
eříčkové fazolky jsou okurkám prospěšné. Také je lze pěstovat s jahodami. Jedna rostlina celeru mezi sedm keříčků fazole je výhodné sousedství. Okurky nemají rády brambory.
- Papriky
Mít krásný a zdravý, plně plodící porost papriky není jen tak. Paprika je náročná teplomilná plodina. Vyžaduje teplo od klíčení přes pěstování až po období sklizně. Během svého vývoje nemá ráda střídání teplých a studených období, ani výraznější výkyvy teplot v průběhu dne. Pojďme se v jednoduchých dvaceti a jednom kroku podívat na to, jak při pěstování paprik, těchto náročných slečen, uspět.
- Pekingské zelí – podzimní rostlina
Pro následný výsev od poloviny června – čtverec spon 30×30 – Předpěstovat v pařeništi
- Pórek
Pórek miluje vláhu, díky které dobře prospívá a roste. Dopřejte mu proto pravidelnou zálivku.
- Rajčata
Jakmile se oteplí (po zmrzlých), přesadíme rostlinky na záhony na slunném místě a pohnojíme je třeba kopřivovou jíchou. Sázíme je zhruba 40 cm od sebe, aby keře měly dostatek místa. I tak vytvoří bohatou houštinu. Větve by neměly ležet na sobě, protože takové houští rádi napadají slimáci.
- Rebarbora – Rheum rhabarbarum
působí i jako projímadlo z listů povařit a je to postřik do řádků na brukvovité rostliny (prevence nádorů)
- Ředkvičky
zelenina V obchodech je seženete po celý rok, ty první jarní jsou ale stejně nejlepší. Jejich sezóna plynule navazuje na poslední zásoby černé ředkve a zároveň se…
Více informací: Ředkvičky - Salát
např. Humil (altenburský) . vysévá se koncem srpna do studeného skleníku Chránit textilií. Do zámrazu vytvoří 5-6 listů. Na jaře vysadit ven (nakypřit, vyhnojit) už v dubnu se sklízí. V květnu už hlávky.
- Špenát
Druhý výsev v srpnu
- Topinambury
Topinambury lze sázet na podzim i na jaře. Předností podzimní výsadby je, že porost na jaře dříve vzejde, lépe využije zimní vláhu, vegetační doba je delší a výnosy zpravidla jistější, stabilnější.
- Tykev muškátová
Má plazivý růst. Liány až 4 m. Plná chuť dužiny vynikne až u plodů celkem vyzrálých. Na pečení, polévky, moučníky. K těstovinám a k rýži.
- Zelenina – jak zacházet s půdou
práce na zahradě é lehké půdy – nemají moc humusu, vyždují neustálé hnojení během roku (kompost, chlévská mrva). Výhoda snadněji se zahřívají hlinité půdy – mnoho čístic,…
Více informací: Zelenina – jak zacházet s půdou - Zelenina – rady našich babiček (Andrea Kern)
Řádové sestry z benediktýnského opatství nezasijí žádné semeno, které by nezměkčily bylinnou lázní. Směs z květů kozlíku lékařského, řebříčku, papelišky, kopřivy, heřmánku a dubové kůry.
- Zelenina – uskladnění
zelenina vnější listy špenátu odlamovat – vydrží déle kadeřavá kapusta sklízená v zimě časně zjara vyžene postranní výhonky – je to delikatesa mangod a novolélandský špenát se musí pravidelně…
Více informací: Zelenina – uskladnění - Zelenina – založení zahrady
práce na zahradě Na osobu počítáme plochu záhonů – 20 m2 vyžaduje zásadně plné slunce od východu do západu (červená řepa, salát k řezu, špenát a mangold…
Více informací: Zelenina – založení zahrady - Zeleninové rady
celer, fazole
- Zelí
Bílé i červené odrůdy zelí hlávkového mají jedno společné: vyžadují propustnou půdu zásobenou velmi dobře živinami. Při podzimním rytí proto přidejte do záhonu, který je určen tomuto náročnému strávníkovi, větší množství chlévského hnoje smíchaného s uleželým kompostem a nadrobno posekanou trávou.
- Zpracování odřezků ze zeleniny
Zeleninové odřezky, slupky, tuhé stonky a nať. Podle druhu zeleniny tvoří až třetinu hmotnosti celé rostliny. Nejčastěji končí v koši nebo v lepším případě na kompostu. Pokud ale víte, jak je zpracovat, můžete skutečný odpad smrsknout na minimum.